M Sınıfı Ehliyet Belgeleri

M Sınıfı Ehliyet Belgeleri

Ehliyet grupları içerisinde M sınıfı sürücü belgesi 2,3 ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir. Yeni yönetmelik gereği M sınıfı ehliyet sahibi olanlar sadece bu araç gruplarını kullanabilir. En düşük yaş sınırı olarak 16 kabul edilen bu grup için deneyim ve tecrübe aranmaz. M sınıfı ehliyetlerin alındığı tarihten itibaren geçerlilik süresi on yıldır.

Başvuru şartları ve belgeleri içerisinde 16 yaşını bitirmiş olmak, en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak, uzmanlar tarafından verilmiş sürücü olabilir sağlık raporuna sahip olmak, sabıka kaydı belgesi, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi gereklidir.

M Sınıfı Ehliyet Eğitimleri

M sınıfı ehliyet sahibi olmak için başvurulan kurslarda en yüksek 45 km’yi geçmeyen maksimum silindir hacmi 50 cm³ olan elektrik motorlu ise azami nominal güç çıkışı 4 kW’ı geçmeyen iki tekerlekli motorlu bisikletler ile eğitim verilir. Bununla birlikte M sınıfı ehliyet alacak olan şahısların yabancı uyruklu olması karşısında farklı evrak ve belgelerin tercümeleri de talep edilir.

Motorlu bisiklet olarak kabul edilen bu grup için 16 yaşını dolduran her bir vatandaş ehliyet sahibi olabilir. C sınıfı ehliyet sahibi olanlar muhabbet olarak kabul edilen ve maksimum hızı 45 km’yi geçmeyen bu araçları kullanabilirken bunun haricinde hiçbir aracı kullanamazlar. Bu ehliyet sınıfına sahip olabilmek için zorunluluk olan sürücü kurslarına kayıt yapılarak teorik ve pratik eğitimler alındıktan sonra girilecek sınavdan başarıyla geçilmesi gereklidir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?