A Sınıfı Ehliyet Belgeleri

A Sınıfı Ehliyet Belgeleri

Yeni ehliyet sınıflarındaki yapılan en önemli değişiklikler arasında araçlara takılan ilave yüklerle ilgili düzenlemelerin uygulamaya konulmuş olması gelir. Belli sınırlar dâhilinde takılacak römorklara göre ehliyet sınıfları çeşitlendirilmiştir. Bazı ehliyet sınıflarında yaş sınırları değiştirilmiş bazılarında ise deneyim faktörü ön plana çıkmıştır. Eskiden B sınıfı sürücüler minibüs sürebilirken şimdi deneyim şartı aranmakta olup yine eskiden motorsiklet grubu A1, A2 iken yeni düzenlemelere göre A1, A2 ve A olarak sınıflandırılmıştır.

A Sınıfı Ehliyet Kimlere Verilir?

Günümüz koşullarında yeni düzenlemelere göre A sınıfı sürücü belgesi sahibi olabilmek için iki tekerlekli motosikletler için güç sınırı 35 kW üstü olan motosikletleri kullanacaklara verilir. Güç ağırlık oranı 0,2yi geçen motosikletler ağa sınıfı kategorisine girer. Sepetli veya sepetsiz Olarak düzenlenebilen bu grup iki tekerlekliler için yaş sınırı 20’ dir. A sınıfı sürücü belgesi üç tekerlekli olup gücü 35 kW’ı aşan türler içinde geçerlidir bu grupta yaş sınırı 21’ dir.

A sınıfı belge sahibi olacaklar için en az iki yıllık A2 sınıfı deneyim gerekir. Tüm bu koşulların yanında 24 yaşını doldurmuş her bir vatandaş koşulsuz olarak A sınıfı ehliyet sahibi olabilir. A sınıfı sürücü belgesi ile B, A1 ve A2 sınıfı araçların tamamı kullanılabildiğinden bu grup için en avantajlı ehliyet sınıfıdır. Bununla birlikte A2, A1 ve M sınıfı ehliyete sahip olan kullanıcıların kullandıkları tüm araçları kullanabilirler.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?