Trafikte Temel Değerler

Trafikte Temel Değerler

Trafik temel değerleri arasında trafik adabı, trafik içinde sorumluluk, yardımlaşma, tahammül, saygı fedakârlık gibi değerlere sahip olabilme yetisi olarak adlandırılır. Sorumluluk sürücülerin kendi davranışlarını ya da kendi yetki alanına giren herhangi bir olayın ortaya çıkaracağı sonuçları üstlenmesi anlamına gelir.

Güvenli, dikkatli, sorumlu davranmak üzgün ve pişmanlık duymaktan daha iyidir. Sorumluluk sahibi ve bu duyguya sahip bir sürücü bir tek araç kullanmayı değil aynı zamanda kendine her konuda hâkim olmayı da öğrenen kişidir. Sürücüler trafik içerisinde yapmış oldukları davranışların sorumluluğuna hem kendine hem de diğer yol kullanıcılarına karşı sahiplenmelidir.

Sürücülerin Trafikteki Sorumlulukları

Sürücü belgesi sahibi olan her bir birey bu belge İle bir canlıyı öldürme veya çevreye zarar verme potansiyeli olan aracı güvenli bir şekilde hiçbir kimse veya kişiye zarar vermeden kullan kullanmak için bilgileri öğrendim ifadesine sahiptir. Trafik içerisinde bulunan her sürücü etkili iletişimin temel kurallarından olan empati ile yani karşısındaki kişi hakkında bir yargıya varmadan önce, kendisini onun yerine koyarak düşünmeli ve hareketlerini ona göre planlamalıdır.

Trafik içerisinde etkili iletişim unsurlarından beden dili ve konuşma üslubu da önemli bir yer teşkil eder. Trafikte temel değerler arasında bulunan hak ihlalleri de başkalarının haklarının engellenmesi ya da kısıtlanması olarak tanımlanabilir. Her bir sürücü ve sürücü adayının temel kavramlar ile birlikte kanun koyucunun belirlemiş olduğu trafik kuralları ile beraber temel değerler üzerinde de hakimiyet kurmalı ve buna göre hareket etmelidir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?