Stajyer Ehliyeti Nedir?

Stajyer Ehliyeti Nedir?

Yeni yönetmelik gereği sürücü adayları almış oldukları yeni ehliyetleri başlangıç aşamasında aday sürücü sınıfında kabul edilir. Aday sürücü yani stajyer ehliyet süresi iki yıldır. Stajyer ehliyet uygulamasında aday sürücü iki yıl süresi içerisinde 75 ceza puanına ulaşmaması gerekir. Belirtilen ceza puanına ulaşılırsa, ehliyetine el konularak psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekir.

Yapılan psikoteknik testleri sonrası bu süreci başarıyla geçen sürücü adayları kurslara tekrar başvuru yaparak ehliyet kurallarını ve eğitimlerini tekrarlayarak sınava girmesi gerekir. Bu süreçlerle karşılaşmamak için stajyer ehliyet sahibi sürücülerin iki sene boyunca tüm trafik kurallarına en üst seviyede dikkat ve riayet etmesi gereklidir.

Stajyer Ehliyette Kritik Noktalar

Yönetmelikte en katı madde alkol üzerinedir, sürücü adaylarının kesinlikle alkollü araç kullanmaması gereklidir. Stajyer sürücüler diğer sürücü adayları ya da ehliyet sahipleri gibi belge kategorisindeki tüm araçları istedikleri yerde istedikleri zaman tek başlarına kullanabilirler. Stajyer ehliyetlerin diğer ehliyetlerden herhangi bir farkı bulunmaz. Var olan ehliyetler üzerinde aday sürücü olduğunuzu gösterecek ya da işaret edecek herhangi bir ibare yoktur.

Sistem olarak emniyet kayıtlarında bulunan aday sürücü bilginiz iki sene sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden kalkarak normal sürücü ehliyeti pozisyonuna dâhil olur. Süreç içerisinde aday sürücülüğünüzü e-devlet üzerinden sağlanan linklerden takip edebilirsiniz. İki yılın sonucunda belirlenen ceza limitlerine ulaşmadığınız takdirde normal sürücü konumuna geçer ve var olan ehliyetinizi değiştirmeden otomatik olarak devam edebilirsiniz.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?