D Sınıfı Ehliyet Belgeleri

D Sınıfı Belgeleri

Ehliyetler toplum içerisindeki vatandaşlarımızın hangi araç grubunu kullana bildiklerini gösteren belgelerdir. Bu belgelere sahip olabilmek için gerekli şartların yerine getirilmesi ile birlikte yönetmelik gereği alınması gereken eğitimlerin de tamamlanması ve sınavlardan başarıyla geçilmesi gereklidir. Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte tır ve kamyonların sınıfları değiştirilmiştir.

2016 yılından önceki yönetmelikten ehliyet sahibi olan D sınıfı kategorisi tır ve kamyon kullanabilirken 2016 yılından itibaren alınmış olan D sınıfları sadece otobüs kullanabilmekte olup, B sınıfı ehliyet sahibi olanların tır kullanabilmek için önce C sonra C sınıfı ehliyet almaları gerekli olmuştur.

D Sınıfı Ehliyet Hangi Araç Grubu İçin Geçerlidir?

D sınıfı ehliyet otobüs kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyet grubudur. Bu grup için ehliyet alma yaşı en az 24 olarak belirlenmiştir. D sınıfı sürücü belgesi alabilmek için yeni başvuranların en az B sınıfı ehliyete sahip olmaları gereklidir. D sınıfı ehliyet sahibi olanlar bu gruba ek olarak B, C, B1,D1 ve F sınıfı grubunda yer alan tüm araçları kullanabilir.

D sınıfı ehliyet başvurusunda buluna bilmek için biyometrik fotoğraf, D sınıfı ehliyet alabilir sağlık raporu, 24 yaşını doldurmuş olduğunu gösterir nüfus belgesi, en az ilkokul mezuniyet belgesi, sabıka kaydı beyannamesi gereklidir. Yeni sistem gereği D sınıfı ehliyet grubu alındığı yıldan itibaren beş yıl geçerli olup bu süre sonunda güncellenmelidir. D sınıfı ehliyetin yeni sistemde karşılığı kısaca otobüstür.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?