BE Sınıfı Ehliyet Belgesi

BE Sınıfı Ehliyet Belgesi

Ehliyet kategorileri arasında birçok sınıf karşımıza çıkmakta olup bunlardan BE sınıfı sürücü belgeleri B sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerin araçlarına römork ya da yarı römork takarak kullanmalarına olanak sağlar. Her sürücü belgesinde olduğu gibi bu sınıf ehliyet kategorisinde de bir takım şartların yerine getirilmesi zorunludur. Bu kategoriye sahip sürücülerin römork veya yarı römork takılı iken yüklü ağırlıklarının 3500 kg’ı geçmemesi esastır.

BE sınıfı ehliyet belgesi sahibi olan sürücü ya da sürücü adayları M,B1,B ve F sınıfı ehliyet belgesi ile kullanılan tüm araçları kullanırlar. B grubu ehliyeti olmayan sürücüler bu gruba ait ehliyet belgesi ne başvuru yapamazlar. B ehliyetine sahip olan ya da aldıktan hemen sonra tüm sürücüler bu gruba başvuru yapabilirler.

BE Sınıfı Ehliyet İçin Deneyim Şartı

Yönetmelikte belirli bir zaman aralığı ifade edilmediğinden deneyim şartı aranmamaktadır. BE Sınıfı ehliyet belgesi başvuruları yetkili sürücü kurslarına yapıldıktan sonra gerekli süreç ve şartlar yerine getirilerek sınavlardan sonra başarı durumunuza paralel olarak ehliyet sahibi olunur.

Sürücü kursu başvurularınız esnasında TC kimlik numarası yazılı kimlik belgesi, diploma ya da diploma yerine geçen belge, vesikalık biyometrik fotoğraf, hastane ya da aile hekimlerinden alınmış sağlık raporu, sabıka kaydı belgesi ve B sınıfı sürücü belgesi fotokopisi talep edilir. Bu sınıfa ait ehliyet sahibi olabilmek için tanınan sınav hakkı diğerlerinde olduğu gibi dört tür.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?