İleri Sürüş Teknikleri

İleri Sürüş Teknikleri

İleri sürüş teknikleri toplumumuz içerisinde tüm sürüş teknikleri eğitimlerinin genel adı olarak ifade edilir. Genel olarak ambulans, itfaiye, ilk yardım araçları gibi farklı tipteki araçları kullanacak sürücülerin aldığı ya da alması gereken ileri seviye bir eğitimdir. İleri sürüş teknikleri kurslarına ya da eğitimlerine katılmak için herhangi bir yaş şartı aranmaz. Bu eğitim bir geliştirme eğitimi olup eğitime katılmanız için temel seviyede araç kullanım yeteneğiniz olması gereklidir.

Bu eğitimlere katılabilmek için en az B1 sınıfı ehliyetiniz olması da eğitime katılım şartları arasındadır. Eğitimler genel olarak teorik ve pratik olarak iki kademeden oluşur. Bu eğitimler ileri seviye eğitim kategorisinde olduğu için genel olarak trafiğe kapalı alanlarda verilir. Bu eğitimler neticesinde sürücülerin gelişen ani ve farklı durumlarda yaşayabileceği olumsuz durumlar karşısında becerilerini geliştirmek, kullandıkları araç ve kendi limitlerini öğrenmesini sağlayan teknikler konusunda yetiştirmektir.

İleri Sürüş Teknikleri Neden Gereklidir?

Bazı sektörlerde araç kullanımları için ileri sürüş tekniklerini bilen personel aranabiliyor. Günümüzde özellikle sağlık sektörü, ambulans, itfaiye gibi araçların kullanımlarında bu tekniğin aranma sebebi insan hayatı ile ilgili olmasından kaynaklanır. Her türlü taktiksel birikim ile yollarda refleks ve stres kontrolü ile araç kullanımı için iyi derece de araç kullanmak yeterli olmaz. Bunun için özel eğitimlerin alınması gerekir. Böylelikle zaman ve hız konusu, öğrenilen teknikler ile birleştirilerek normal sürüşlere oranla daha faydalı bir edinim elde edilir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?