D Sınıfı Ehliyet Belgesi

D Sınıfı Ehliyet Belgesi

Yeni düzenlemelerle birlikte daha önce farklı sınıf içerisinde kullanılabilen otobüsler için B sınıfı ehliyet belgesi kategorisi getirilmiştir. Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle otobüs ehliyeti olarak da ifade edilen D sınıfı otobüs ehliyeti alma şartları arasında 24 yaşını doldurmuş olmak ve B sınıfı ehliyet sahibi olmak başlıca zorunluluklar arasındadır.

D sınıfı ehliyet sahibi olanlar; otobüs, otomobil, kamyonet, minibüs, traktör, motor bisiklet, ATV kategorilerinin tamamını kullanabilir. Bunu yeni düzenlemelere göre ifade etmek gerekirse D grubu ehliyet sahibi olanlar M,B,B1,D1 ve F kategorisi ehliyet sahibi olanların kullandıkları tüm araçları kullanırlar. Otobüs yolcu sayısı dâhil en düşük koltuk sayısı 18 kişiden oluşan taşıtlardır.

D Sınıfı Ehliyet Kriterleri

Bu D sınıfı ehliyet belgesi için gerekli belgeler arasında eski sürücü belgeniz, öğrenim durumunuzu belirten belge, sürücü olur sağlık raporu, kan grubu kartı, adli sicil kaydı gibi belgeler gereklidir. D sınıfı ehliyet alacakların teorik sınavlara girmesine gerek yoktur. D ehliyeti alacakların direksiyon eğitimi alarak akabinde sınavı başarmaları gereklidir.

Bu gruba ait 2016 yılı öncesi ehliyet kategorisi E sınıfı olarak değerlendirilmiş ve bu ehliyete yönetmelik öncesi sahibi olanlar bugün hali hazırda hala otobüs kullanabilirler. Sürücü kursları şu anki kategori içerisinde değerlendirilen 17 sınıf ehliyet belgesi için belirli dönemler dahilinde kurs programları belirlemekte ve akabinde sınav tarihlerinde adayların başarı sağlaması için çalışmalarını yaparlar.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?