Araç Sürme Yasağı

Araç Sürme Yasağı

Sürücü ehliyetine sahip kişiler uyuşturucu veya keyif veren maddeleri kullanmış olarak karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Bu kurala uymayan ehliyet sahibi sürücüler derhal araç kullanmaktan men edilir ve mahkemeye sevk edilir. Hususi otomobil sürücüleri kanlarındaki alkol miktarı 0,50 promili geçmeyecek şekilde alkol alarak araç kullanabilirler. Hususi otomobil sürücüleri hariç diğer tüm sürücülerin alkollü araç kullanmaları yasaktır. Bu kurala riayet edilmemesi karşısında birinci seferde altı ay ikinci sefer yakalanma da iki yıl süre ile sürücü belgeleri alınır ve eğitime tabi tutulurlar.

Karayolları trafik kanununa göre sürücülerin ehliyet belgesi yetkileri dışındaki araçları sürmeleri yasaktır. Geçerli sürücü belgeleri olmadan farklı araçla trafiğe çıkanlara bir aydan iki aya kadar tekrarı halinde iki aydan üç aya kadar cezalandırma işlemi yapılır.

Ticari Araçlarda Bulunan Sürüş Yasakları

Ticari amaçla araç kullanan sürücüler için;

  • Yük taşımacılığı yapan,
  • En yüksek ağırlığı 3,3 tonu geçen araçların sürücüleri,
  • Ticari olarak yolcu taşımacılığı yapan,
  • Taşıma kapasitesi şoför dâhil dokuz kişi geçen araçların sürücüleri,
  • 24 saatlik herhangi bir vakit içinde toplam olarak 9 saatten fazla olan, sürekli olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır.

Ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin ulaştırma Bakanlığının belirlemiş olduğu araç kategorilerine göre mesleki yeterlilik belgesi türlerinden birine sahip olmaları gereklidir. Bu belgelerden herhangi birine sahip olmama durumunda ticari araç kullanamazlar. Otobüs, kamyon ve çekici araç gruplarında çalışma sürme dinlenme süreleri takograf cihazı ile yapılır.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?