A Sınıfı Ehliyet Belgesi

A Sınıfı Ehliyet Belgesi

Yeni düzenleme şartlarına göre A sınıfı ehliyet belgesi motosiklet ehliyeti olarak ifade edilir. A sınıfı ehliyet belgesi 35 kW ve üzeri güce sahip motosikletlerin kullanımına yetkilendirilir. Ayrıca iki tekerlekli motosikletler güç ve ağırlık oranı olarak 0,2’ yi geçiyorsa A sınıfı ehliyet belgesi ile kullanılabilir.

A sınıfı ehliyet belgesi alma kriterleri içerisinde iki tekerlekli motosiklet kullanımı için 20 yaş sınırı, üç tekerlekli motosiklet kullanımı için 21 yaş sınırı geçerlidir. Yeni düzenlemeye göre A sınıfı ehliyet belgesi alabilmek için en az iki yıl A2 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gereklidir. Fakat bununla birlikte sürücü adayı en az 24 yaşını doldurmuş ise bu koşul aranmaz.

A Sınıfı Ehliyet ile Kullanılabilecek Araçlar

A sınıfı ehliyet belgesi ile birlikte bu sınıf dışında M, A1, A2 sınıfına dahil tüm araçlar kullanılabilir. A sınıfı ehliyet belgesi başvurusu esnasında kimlik fotokopisi, mezuniyet diploması ya da öğrenim belgesi, adli sicil kaydı, yetkili kurumlardan alınmış sağlık raporu, biyometrik fotoğraf gereklidir. Bu sınıfa dahil ehliyet belgesi alabilmek için yetkilendirilmiş kurslara başvurularak gerekli eğitim alındıktan sonra girilecek sınavdan başarılı olmak gerekir.

İlk defa ehliyet alacak adaylara trafik bilgisi, araç tekniği, ilk yardım dersleri teorik olarak anlatılırken, direksiyon eğitimleri otomatik ya da manuel vitesli motosikletlerle verilir. Var olan bu kategorideki ehliyet belgelerinin sınıfını ehliyet belgesine yükseltmek isteyen adaylar, yetkilendirilmiş kurslarda yalnızca direksiyon eğitimi alarak kursu tamamlarlar.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?