B Sınıfı Ehliyet Belgeleri

B Sınıfı Belgeleri

Bu ehliyet grubuna sahip olan veya olabilecek olan sürücüler otomobil, kamyonet, traktör, motor bisiklet, ATV kullanabilirler. Yeni yönetmeliğe göre bu ehliyete sahip olmak için başvuran vatandaşlarımız başvuru sırasında araç vites grubu seçimi yapabilir. Direksiyon sınavlarında otomatik vites veya manuel vites grubu seçimi yaparak kazanmış oldukları grup üzerinden ehliyet sahibi olurlar.

Otomatik vites kullanabilir ehliyetine sahip olanlar manuel vitesli araç grubunu kullanamazlar. B sınıfı ehliyet alma kuralları içerisinde en az ilkokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Bununla birlikte başvuru sırasında nüfus cüzdan fotokopisi, öğrenim durumu belirten belge, fotoğraf, sağlık raporu, kan grubu kartı, adli sicil kaydı talep edilir.

B Sınıfı Ehliyet ile Kullanılabilecek Araçlar

Yönetmelikler içerisinde görebileceğiniz gibi 2016 yılı öncesi B sınıfı Ehliyet sahibi olanlar minibüs kullanabilirken sonrası başvuru yaparak yeni ehliyet sahibi olanlar minibüs kullanamazlar. B sınıfı sürücü belgesi ile otomobil ve kamyonet ek olarak B, B1 ve F sınıfı araçlar da kullanılabilir. Ayrıca yüklü ağırlığı 4250 kg’ı geçmeyen birleşik araçlar da bu belge ile sürülebilir.

Yeni başvurularınız akabinde ehliyet sahibi olabilmek için kurslarda teorik eğitimlere katılır, direksiyon dersi alırsınız. B sınıfı ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücüler yukarıda belirtmiş olduğumuz otomatik veya manuel ayrımından muaf olup her iki araç grubunu da kullanabilirler. Bu ayrım 2016 yılı sonrası B sınıfı ehliyet talebinde bulunup otomatik vites sınıfını tercih edenler için geçerlidir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?