Kavşaklarda Geçiş Hakkı

Kavşaklarda Geçiş Hakkı

Trafik kuralları içerisinde önemli başlıklardan biri de kavşaklarda geçiş hakkıdır. Kavşağa yaklaşan sürücüler kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlar, dikkatli olur ve geçiş hakkı olan araç ve sürücülerin geçmesine müsaade ederler. Trafik zabıta ya da trafik işaret levhası, ışıklı işaret cihazları olmayan kavşaklarda, bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara, geçmekte olan tramvaylara yol verir.

Bölünmüş yoldan çıkan sürücüler bu yoldan gelen araçlara, tali yoldan ana yola çıkan sürücüler ana yoldan gelen araçlara yol vermek zorundadır. Motorsuz araçların sürücüleri motorlu araçlara, lastik tekerleği olan traktör ve iş makinesi kullanan sürücüler diğer motorlu araçlara yol vermelidir. Motorlu araçlardan soldaki sağdan gelen araca kavşağa gelen sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarında kurallara uygun olarak hareket eden yayalara geçiş hakkı vermekle yükümlüdür.

Kavşaklarda Geçiş Önceliği Durumunda Ne Yapılır?

Trafik kuralları içerisinde belirlenen kavşaklarda geçiş hakkı içerisinde sürücülerin kavşakta gereksiz olarak yavaşlamaları, durmaları, araçtan iniş ve biniş yapılması ve durdurulması trafik güvenliği açısından yasaktır. Tüm bu kurallarla birlikte kavşaklarda geçiş hakkı olan araçların içerisinde ilk sırada geçiş üstünlüğü bulunan araçlar vardır.

Geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlar itfaiye, polis, ambulans olarak belirlenmiştir. Geçiş üstünlüğüne sahip bu araçların görünür işaretini alan araç sürücüleri kavşak ve diğer tüm yollarda geçiş haklarını sağlamak için yol açarlar. Kavşaklarda geçiş hakkı kurallarına uyulması kavşak ve kavşak içi trafik hareketliliğini düzenli ve güvenli bir şekilde sağlar. Kavşak içerisinde trafik kurallarına ve geçiş haklarına riayet edilmemesi durumunda trafik kilitlenmesine yol açılabilir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?