Otoyol Kuralları

Otoyol Kuralları

Otoyol kullanma kuralları başında kanunun belirlemiş olduğu yerlerdeki ücret toplama istasyonları dışında otoyollara giriş ve çıkış yapmak yasaktır. Otoyol sınırları boyunca tesis edilmiş olan duvar ya da tel çitler bu tür çıkışları engellemek amacıyla planlanmış olduğundan bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ya da başka bir şekilde tahrip edilerek giriş çıkış yapılması kesinlikle yasaktır.

Otoyol kuralları içerisinde yaya, hayvan ve motorsuz araçların bu alanları kullanması ya da giriş yapması mümkün değildir. Bu yollar trafiğin özel kontrole tabi tuttuğu alanlardır. Otoyol girişlerinde ana yoldan geçmekte olan araçların ilk geçiş hakları olduğu unutulmayarak girişler sağlanır. Çıkış noktalarındaki yavaşlama şeritleri kullanılarak kız azaltılarak güvenli çıkış yapılır.

Otoyollarda Yapılması Yasak Olan Durumlar

Oto yollarda kesintisiz bir trafik akımı bulunduğundan dolayı duraklamak, park etmek, geri gitmek ve geriye dönüş yaparak devam etmek yasaktır. Zorunlu haller durumunda sürücüler oto yollar üzerindeki emniyet şeridine girerek gerekli işaretlemeler sonrası duraklama yapabilirler. Otoyol boyunca zorunlu haller dışında emniyet şeridinde seyretmek yasaktır.

Otoyol giriş ve çıkışlarında ücretli olarak kullanılan yol ve köprüler için OGS, HGS gibi ödeme şekilleri mevcuttur. Otoyol üzerinde kanunlarla belirlenmiş asgari ya da azami hız sınırına uyulması zorunludur. Oto yollar üzerinde seyretmekte olan araçların kullanacakları şeritler araç sınıflarına göre değerlendirilmiş ve belirlenmiştir. Otoyolu üzerinde sollama ve geçiş kuralları diğer ana yollarda olduğu gibi geçerlidir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?