D1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

D1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

Son yapılan düzenlemeler neticesinde geçmişte B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen minibüsler yeni tip D1 sınıfı ehliyet belgesi ile kullanılabilir. D1 sınıfı ehliyet belgesi ne sahip olmak ya da başvurabilmek için B sınıfı ehliyeti sahibi olmak gereklidir. 2016 yılından önce ehliyet almış olan sürücüler bu kategoriye dâhil değildir.

Genel olarak minibüs yolcu sayısı dâhil olmak üzere koltuk sayısı en az on ya da maksimum 18 olan araçları kapsar. Kullanılacak olan araçtaki koltuk sayısı dokuz ve altı ise bu kategori B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. D1 sınıfı ehliyet belgesi ile M,B,B1 ve F sınıfı dâhilindeki tüm araçlar kullanılabilir.

D1 Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

D1 sınıfı ehliyet alabilme şartları arasında en az B sınıfı ehliyetin olması ve 21 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Bu kategoriye ait ehliyet için gerekli olan belgeler tüm diğer Ehliyet başvurularında olduğu gibi TÇ kimlik fotokopisi, eski ehliyet fotokopisi, diploma ya da öğrenim belgesi, sağlık raporu, kan grubu, adli sicil kaydı gibi belgelerdir.

D1 sınıfı ehliyet sahibi olanlara hususi minibüs kullanmalarında bir sıkıntı olmamakla birlikte personel ya da öğrenci servisi minibüslerine kullanmak için ek belgelere sahip olmaları gerekir. D1 sınıfı ehliyet belgesi sahip olanların kullanacakları minibüslerde 16+1 kişi yolcu sınırı mevcuttur.D1 ehliyet almak için sürücü kursu kaydı yapıldıktan sonra alınacak eğitimlerin akabinde teorik sınava katılır ve direksiyon sınavından geçilerek başarı sağlandıktan sonra ehliyet belgesi sahibi olunur.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?