Aktif ve Pasif Güvenlik Sistemleri

Aktif ve Pasif Güvenlik Sistemleri

Taşıtlarda güvenlik sistemleri aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayrılır. Aktif güvenlik sistemleri, kazanın meydana gelme olasılığını düşüren sistemlerdir. Yani kaza anından öncesi ile ilgili güvenlik korumasıdır. Pasif güvenlik sistemlerini açıklamak gerekirse; kazanın meydana geldiği anda taşıt içindeki ve dışındakiler için oluşabilecek ölüm ve yaralanmaların olasılıklarına düşürmek için kullanılan sistemlerdir.

Aktif güvenlik sistemleri içerisinde ABS, TCS, ESP, EBD, park sensörleri, şerit takip sistemi, şehir içi fren desteği, yorgunluk tespit sistemi sayılır. Taşıtların içerisindeki airbag, emniyet kemeri, aktif gergili emniyet kemeri, koltuk kafalıkları, gövde ve şase pasif güvenlik araçlarıdır.

Güvenlik Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Bu sistemlerden hepimizin aşina olduğu ABS araç tekerleklerinde bulunan sensörler aracılığıyla frenleme esnasında oluşabilecek tekerlekteki kilitlenmeye algılayıp fren gücünü azaltan sistemdir. Bu sayede kızaklama engellenerek direksiyon hâkimiyetine katkı sağlanır. Bu sistemle birlikte birçok araçta yoğun olarak kullanılan ESP aracın kafadan ya da arka kısmında kayma onunda farklı tekerleklere farklı büyüklükte fren kuvveti sağlayarak aracı çizgisine sokar.

Bu sistem genel olarak virajlarda güvenlik sağlar ve savrulmayı önler. Pasif güvenlik sistemleri içerisinde sayılan emniyet kemeri bugün her bir bireyin kaza anında araçta fırlama ve araç iki kısımlara çarpma olasılığını önleyerek oluşabilecek ölüm ve yaralanmaların önüne geçer. Son dönemde dünya ve ülkemiz içerisinde üretilen araçların tamamına yakınında aktif ve pasif güvenlik sistemleri tam kapasiteyle uygulanmakta olup her geçen gün teknolojik artılarıyla değerlendirilir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?