Trafik İşaret Levhaları

Trafik İşaret Levhaları

Trafik işaret levhaları, yayaların ve araçların olduğu yollarda trafik düzeninin sağlanmasına destek sağlayan önemli gereçlerdir. Bu işaret levhaları sayesinde karışıklıklar engellenmekte can ve mal güvenliği korunarak kargaşa çıkması engellenmektedir. Bu levhalar yollar üzerine uygun yerlerde konumlandırılırlar.

Trafik işaret levhaları uyarı işaretleri, tanzim işaretleri, bilgi işaretleri, durma ve park etme işaretleri, yatay işaretleme, yeni standart işaretleme olmak üzere altı ayrı kategoriye ayrılırlar. Bu kategori içerisinde trafik işaret levhaları yaklaşık 118 adet işaretten oluşmaktadır. Trafik tanzim işaretleri düzenin sağlanması amacıyla kullanılır. Daire içinde olanlar genellikle kırmızı ya da mavi renktedir. Tehlike uyarı işaretleri ise genellikle kırmızı renkli ve üçgen içerisinde oluşturulurlar.

Trafik İşaret Levhaları Neden Gereklidir?

Trafik işaret ve levhalarının olmaması büyük problemler çıkarır, kazalar ve maddi kayıplar oluştururdu. Trafik işaret levhaları trafiğe çıkmış veya çıkacak sürücü ve sürücü adaylarının dikkat etmesi ve bilmesi gereken en önemli detaylar arasındadır. Birçok trafik işaret levhalarına uyularak oluşabilecek kaza ve problemlerin önüne geçilir can güvenliği yükseltilir.

Yetkili kurumların onlarca yıllık sürüş deneyimleri ve araştırmaları sonrasında oluşturdukları bu işaret ve levhaları güvenli bir sürüş için büyük önem taşır. Sürücü adaylarının sürücü belgeleri almak için girdikleri sınavlarda söz konusu işaret bir trafik levhaları ile ilgili sorularla sıklıkla karşılaşırlar. Trafik işaret levhaları hangi pozisyonda olursa olsun gece veya gündüz rahatlıkla insan var ve sürücüler tarafından fark edilecek ve anlaşılır şekilde konumlanmış olarak ifade edilmelidir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?