M Sınıfı Ehliyet Belgesi

M Sınıfı Ehliyet Belgesi

Yeni yönetmelik içerisinde yerini almış olan M sınıfı ehliyet belgesi 2,3 ya da dört tekerlekli motorlu bisiklet yani bildiğimiz adıyla muhabbet kullanma olanağı sağlayan sürücü belgesidir. 2,3 ya da dört tekerlekli motorlu bisiklet yani bildiğimiz adıyla moped kullanma olanağı sağlayan sürücü belgesidir. Bu sınıf ehliyet sahibi olan sürücüler küçük tip olarak adlandırdığımız motosiklet kullanabilirler. Mobiletler motorlu bisiklet olarak bilinir saatteki hızları 45 km’yi geçmez. Bu araçlar özellikle yoğun trafiği olan büyük şehirlerimizde kullanım avantajı sağlar. M sınıfı ehliyet almanın şartları arasında 16 yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş sınırını doldurmuş olan her vatandaşımız bu ehliyeti alma hakkına sahiptir.

M Sınıfı Ehliyet Başvuru Evrakları

Başvuru sırasında yetkili kurumlara kayıt sırasında vesikalık fotoğraf, sağlık raporu, öğrenim belgesi talep edilir. Kurs kaydınız yapıldıktan sonra teorik ve direksiyon sınavından başarı olanlar ehliyet alma hakkına sahip olmakla birlikte bu kategoride dört kez sınav hakkı verilir. Dünya ve ülkemiz genelinde her geçen gün mobilet kullanım sayısı artış göstermekte olduğundan yaş sınırını doldurmuş olan her vatandaşımız bu kategori için ehliyet başvurusu yapmaktadır.

Genel olarak B sınıfı ehliyet kategorisi 18 yaş sınırına sahip olduğundan bu kategorideki 16 yaş sınırı vatandaşlarımız için uygunluk sağlar. Mobiletler yönetmelik içerisinde azami hızı saatte 45 km’yi, silindir hacmi 50 cm küplük, elektrikli motor ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kW’ı geçmeyen iki tekerlekli motorlu bisiklet olarak ifade edilir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?