Araca Binmeden Önce Yapılması Gereken Kontroller

Araca Binmeden Önce Yapılması Gereken Kontroller

Tüm sürücülerin kullanacakları araçları kullanmadan önce yapmaları gereken kontroller bulunur. Bu kontroller araç için günlük, haftalık ve aylık kontroller olarak değerlendirilebilir. Her bir sürücünün araca binmeden önce yapması gereken günlük kontroller içerisinde, sabahları araca binmeden lastik havalarının kontrolü, aracın park halinde yerde bırakmış olduğu yağ veya sıvı izleri olup olmadığını kontrolüdür.

Kış aylarında donmuş olabileceği düşünülerek sileceklerin kontrolü, kontak açıldıktan sonra göstergede bulunan tüm iyi kaz lambalarının kontrolü, yola çıkmadan önce ışıklandırma tesisatının çalışıp çalışmadığının kontrolü yapılır. Bu kontroller gün içerisinde seyir halinde güvenliğimizi artırmakla birlikte oluşabilecek negatif durumların da erken uyarı sistemi gibi düşünülerek önü alınmış olur.

Araçlarda Yapılması Gereken Periyodik Kontroller

Araçlarımızın haftalık kontrolleri içerisinde sıvı seviyelerinin gözle kontrolü, motor yağ seviye kontrolü, hidrolik yağ seviye kontrolü, silecek lastiklerinin temizlenmesi gibi belli başlı konular bulunur. Her bir aracımızın tüm bu kontrolleri güvenli sürüş için gerekli olup bununla birlikte aylık kontroller içerisinde çizik veya taş yaraları kontrolü, emniyet kemerlerinin çalışıp çalışmadığının kontrolü, lastiklerin diş derinlikleri ve araç içi hijyenik temizliği bulunur.

Tüm bu kontroller her bir bireyin sürüş esnasında güvenliğini artırmak ve oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek içindir. Her bir araç park edildikleri yerde belirli bir saat dilimi içerisinde herhangi bir dış etken dolayısıyla problem yaşayabileceği gibi geçmişte o ana kadar gelmiş biri kimden kaynaklı hataları da üstünde gösterebilir. Bu süreçlerin değerlendirilmesi araca binmeden önce yapılması gereken kontrollerin yerine getirilmesi ile olur.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?