A1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

A1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

Yeni yönetmelik gereği beş sınıfa ayrılmış olan 2,3 ya da dört tekerlekli motosiklet ehliyetleri bulunur. Bu ehliyetler M, A1,A2,A,B1olarak kategorilere ayrılmıştır. A1 sınıfı ehliyet belgesi sahipleri silindir hacmi 125 metreküpü geçmeyen iki ya da üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler.

Kullanılacak motosikletin iki ya da üç tekerlekli olması kullanıcının yetkisinde olup iki tekerlekli motosikletler de güç 11 kW’ı üç tekerlekli motosiklet nerede ise güç 15 kW’ı geçmemelidir. A1 sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar M sınıfını kapsayan bütün araçları kullanabilirler.

A Sınıfı Ehliyet Belgesi Alma Şartları

A1 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak isteyen adayların 16 yaşını doldurmuş olmaları, ilköğretim diploması sahibi olmaları veya öğrenci belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, biyometrik fotoğraf, sabıka kaydı, sağlık raporu sahibi olmaları gereklidir. Bu grup için başvuracak kişilerin yabancı uyruklu olması durumunda istenilen tüm belgelerin noter tasdikli tercümeleri gereklidir. Bununla birlikte Durum gerekliliği karşısında 18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya vasi muvafakat namesi de istenebilir.

A1 sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen adayların teorik ve uygulamalı eğitimleri kayıt yaptırmış oldukları kurslar tarafından verilerek sınavlara hazırlanmaları sağlanır. Gerekli belgeleri tamamlayıp kayıt yaptıran adayların teorik eğitimlerinin yanı sıra özel parkurlarda direksiyon eğitimleri verilir. Belirlenen tarihlerde teorik ve direksiyon sınavlarını başarıyla bitiren A1 sınıfı ehliyet belgesi sahibi olmak isteyen adaylar kategorisine ait araçları kullanmaya başlayabilirler.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?