D1E Sınıfı Ehliyet Belgesi

D1E Sınıfı Ehliyet Belgesi

D1E Sınıfı sürücü belgesi son düzenlemelerle kategoriler arasına girmiş sürücü belgesidir. D1E sınıfı sürücü belgesi sahibi olabilmek için ya da başvuru yapıp almak için D1 sınıfı sürücü belgesi ile deneyim ve tecrübe aranır. D1E sınıfı ehliyet belgesi D1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılan araçlara takılan ve en yüksek ağırlığı 750 kg’ı geçen römorkdan oluşan birleşik araçları kullanmak içindir.

Bu sınıftaki ehliyet belgesine sahip olan sürücüler M,B,BE,B1,D1 ve F tipi ehliyet belgesi ile kullanılan tüm araçları sürebilir. D1E sınıfı ehliyet belgesi alabilmek için yaş sınırı 24 dür. Bu ehliyet grubuna sahip olmak için yapılacak başvurular sırasında en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak, sürücü olur sağlık raporu almış olmak, sabıka kaydının olmadığına dair belgeyi sunmak, nüfus cüzdan fotokopisini ibraz etmek gereklidir.

D1E Sınıfı Ehliyeti Kullanım Süresi

D1E sınıfı ehliyet alındığı tarih itibari ile 5 yıl geçerli olup akabinde güncellenmesi gerekir. Bu sınıf ehliyet belgesi sahibi olmak isteyenler belirlenen evrak ve şartları yerine getirdikten sonra yetkili sürücü kursuna başvuru yaparak gerekli değerlendirmeler ve eğitimler sonrası sınavlara katılır. Bu sınavlar neticesinde yeterli puan sınırları geçilerek belge sahibi olunur.

Daha önce ifade ettiğimiz gibi yapılan güncellemeler ve çeşitlemeler sonucu ehliyet belgesi çeşitleri artmış ve düzenleme öncesi belge sahibi olanlarla düzenleme sonrası belge talebinde bulunanlar arasında araç kullanım farklılıkları vardır. Bu farklılıklar göz önüne alınarak doğru ve kurallara uygun araçlar kullanılmalıdır.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?