Tedbirsiz ve Saygısız Araç Sürme

Tedbirsiz ve Saygısız Araç Sürme

Karayolları üzerinde tedbirsiz ve saygısız araç sürme yasaktır. Karayolunda sürüş esnasında kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde davranışlar kanunlarla yasaklanmıştır. Sürüş esnasında;

  • Su, çamur ve benzerlerini sıçratmak, atmak, dökmek,
  • Çevredeki insanları korkutmak veya şaşırtmak,
  • Sigara küllü ve izmaritlerini ya da benzeri nesneleri yola atıp dökmek,
  • Seyir halinde iken sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzeri haberleşme cihazlarını kullanmaları,
  • Toplu taşıma araçlarında yolcu ve sürücüler dâhil sigara içmek,
  • Özel amaçlarla keyfi ya da kasıtlı davranışlarda bulunmak suretiyle yayaların ve araçların seyir emniyetini ihlal etmek ya da tehlikeye düşürmek yasaktır.

Araç Kullanırken Yapılmaması Gereken Durumlar

Tedbirsiz ve saygısız araç sürme seyir halinde oluşabilecek kaza ve yaralanmaların önünü açar. Bu ve buna benzer problemlerle karşılaşılmaması için kanunun ortaya koymuş olduğu kural ve işaretlere uyulmalıdır. Sürücülerin araçlarıyla karayolları üzerinde çevreye karşı oluşabilecek emniyet dışı hareketlerde bulunması ve drift yapması da yasaktır.

Sürücüler araçları ile birlikte yol üzerinde sürüş güvenliğini ya da yayaların güvenliğini tehlikeye düşürecek hızda ve dikkat dışı hareketlerle sürüş yapmaları yasaktır. Her bir sürücü sürüş esnasında tüm dikkati ile güvenli sürüş dikkatine odaklanarak çevresi veya araç içinde teknolojik aletlerle ilgilenmez. Trafik üzerinde kendisi ile birlikte çevresinde seyahat eden araçlardaki sürücülerle herhangi bir negatif diyaloğa girmez.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?