A2 Sınıfı Ehliyet Belgesi

A2 Sınıfı Ehliyet Belgesi

Karayollarında kayıtlı olan ve motorlu araçlar sınıfında yer alan 2, 3 veya dört tekerlekli motosiklet aracı kullanmak isteyenler, özel sürücü kursları aracılığıyla ehliyet almalıdır. İlk kez motosiklet ehliyeti alacaklar ya da ehliyetlerini büyütmek isteyenler başvuru evraklarını tamamlayarak eğitim ve sınav gruplarına dâhil olurlar.

İlk kez A2 sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen adaylar 18 yaşını doldurmalı ve kimlik fotokopisi, mezuniyet diploması, adli sicil kaydı, sağlık raporu, biyometrik fotoğraf belgeleri ile başvuru yaparlar. A2 sınıfı ehliyet belgesi ile iki tekerlekli motosikletler de 35 kW üç tekerlekli motosiklet de ise 15 kW’ı açmayacak araçlar kullanılabilir.

A2 Sınıfı Ehliyet ile Araç Kullanım Yetkileri

A2 sınıfı ehliyet belgesi sahibi olanlar kendi gruplarının yanı sıra A1 ve M sınıflarını da kullanmakla yetkilidirler. Yönetmelikte A2 sınıfı ehliyet belgesi ile kullanılacak motosikletler hakkında ayrıntı olarak gücü 35 kW’ı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’ yi geçmeyen motosiklet olarak ifade edilir.18 yaşını doldurmuş her bir bireyin A2 sınıfı ehliyet belgesi başvurusu yapabilme yetkisi bulunur.

Başvuru sırasında talep edilen evraklardan; sağlık raporu yetkili sağlık kurumları ile birlikte aile hekimlerinden de alınarak ibraz edilebilir. A2 sınıfı ehliyet belgesi alabilmek için yapılan başvurular sonucunda yetkili kurslar tarafından verilecek direksiyon eğitimlerinde 100,100 25,150 ve 200 cc ilik otomatik veya manuel vitesli motosikletler kullanılmaktadır. A2 sınıfı ehliyet belgesi sınavında 50 soru değerlendirilir ve 35 doğru cevap sınavdan başarılı olmanızı sağlar.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?