Yakıt Ekonomisi ve Genel Kavramlar

Yakıt Ekonomisi ve Genel Kavramlar

Bu süreçlerle birlikte otomobiller günümüzün olmazsa olmaz ulaşım araçlarında olmuştur. Araç sahibi olmakla birlikte ortaya çıkan vergi, yakıt tüketimi, araç ihtiyaçları gibi nedenlerden kaynaklanan ücretler karşımıza bir yük olarak çıkabilir. Hepimizin zaman zaman araştırıp neler yapılabileceğini öngörmeye çalıştığımız yakıt ekonomisi birçok yanlış öngörü ve yapılan kuralsızlıklar neticesinde yükselmektedir. Bir aracın yakıt tüketiminin yüksek olmasına neden olan sebepler arasında ilk iki sırayı donanımlar ve sürücü işgal eder.

Sürücüler yakıt ekonomisine katkı sağlayabilmek için çok fazla gaza basmaz ya da plan yapmaz, gerekli olmadığı durumlarda klima çalıştırmaz, sürekli aşırı hızlı gitmez ve motoru rölantide ısıtmak gibi alışkanlıklarını bırakırlar. Bu saydıklarımızın yanı sıra lastik havalarının kontrol edilmesi, hava filtresinin temiz ve bakımlı olması, fren ayarlarının normal konumda olması, rot ayarlarının düzgün olması, akü ve şarj dinamolarını düzgün şekilde çalışması yakıt ekonomisine katkı sağlar.

Yakıt ile İlgili Genel Kavramlar

Araçlar benzin, dizel, LPG ya da elektrikli olarak çalışabilir özelliğe sahiptir. Her aracın içerisinde kullanılması gereken yakıt cinsine göre alım yapılması önemlidir. Dizel araçlarda motorin, benzinli araçlarda ise yakıt olarak benzin kullanımının olduğunun bilinmesi önemlidir. Yeni nesil araçlarda benzin kapaklarında ne tür yakıt kullanıldığı ile ilgili bilgiler yazılıdır. Ayrıca alınan yakıtın temiz olması önemlidir. Halk arasında duyduğumuz yakıt tıkanması sorunu yaşamamak adına bilinen ve aracınıza uygun olan yakıt alımlarının yapılması gerekir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?