B1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

B1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

Yeni çıkan yönetmeliğe göre ortaya çıkan kategorilerden B1 sınıfı ehliyet belgesini B sınıfı ehliyetler ile karıştırılmaması gerekir. B sınıfı ehliyetler genellikle otomobil ve kamyonet sürme yetkisi vermekle birlikte B1 sınıfı ehliyetler bu kategoriye dâhil değildir. B1 sınıfı ehliyet belgesi ile motor gücü 15 kW’ı ve ağırlığı 400 kg’ı geçmeyen dört tekerlekli motosikletler kullanılabilir.

Bununla birlikte yük taşımacılığı söz konusuysa aracın net ağırlığı 550 kg olabilir. B1 sınıfı ehliyet sahibi sürücüler M sınıfına dâhil olan araçları da kullanabilirler. B sınıfı ehliyet belgesi ile motosiklet kullanacak olan sürücülerin kullanmış oldukları araçlar elektrik ile çalışıyor ise kilogram hesabında bataryalar dâhil edilmez.

B1 Sınıfı Ehliyetlerin Geçerlilik Süresi

B1 sınıfı ehliyet grubu alındığı tarihten itibaren on yıl geçerlidir. Bu gruba dâhil ehliyet belgesi başvuruları sırasında her ehliyet belgesinde geçerli olan belgeler talep edilir. Bu belgeler arasında sağlık raporu, kimlik belgesi, sabıka kaydı gibi başlıca belgeler gereklidir. Yetkilendirilmiş kurslardan alınacak sözel ve sürüş eğitimleri ile birlikte girilecek sınavda başarılı olmak gereklidir.

Motor ehliyeti sınavları genel olarak belli başlı aşamalar içerisinde gerçekleştirilir. Genel aşamalar içerisinde dikkat edilen kategoriler arasında denge sağlama, plan yapma ve durma becerileri, motoru çalıştırma ve ardından hareketi sağlama gibi konular sıralanabilir. M sınıfı belge sahibi olanlar B1 sınıfı ehliyet belgesi ile kullanılan araçları kullanamazlar.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?