B Sınıfı Ehliyet Belgesi

B Sınıfı Ehliyet Belgesi

2016 yılında yapılan değişiklikle birlikte ehliyetlerde ve ehliyet alma süreçlerinde değişiklikler yapılmıştır. 2016 yılı öncesi sekiz olan ehliyet sınıfı şu an 18’e çıkarılmış durumdadır. Örnek olarak B sınıfı ehliyeti kendi içerisinde bölünerek B1,B ve BE olarak kategorilendirilmiştir. Bazı ehliyet grupları yaşa bağlı olarak deneyimi de zorunlu kılmıştır.

B sınıfı ehliyeti olan geçmişte minibüs kullanabilirken günümüzde B sınıfı ehliyeti yeni alan sürücü adayları minibüs kullanamazlar. B sınıfı ehliyet belgeleri otomobil ve kamyonet kullanacak sürücü adaylarına verilir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz minibüs kullanımları için öncelikli olarak B grubu ehliyet aldıktan sonra süreç içerisinde D1 sınıfı için başvuru yapılması gerekir.

B Sınıfı Ehliyet Alım Koşulları

B sınıfı ehliyet belgesi alımlarında yaş sınırı on sekizdir. B sınıfı ehliyet belgesi sahibi sürücüler M,B1 ve F sınıfı kategorisine dâhil araçları kullanabilirler. Bununla birlikte azami yüklü ağırlığı 4250 kg olan birleşik araçları kullanırlar. Yeni düzenlenen yönetmelik gereği yeni ehliyet alacak B sınıfı kategorisindeki sürücü adayları başvuru sırasında otomatik ya da manuel sürüş konusunda bir seçim yapmaları gerekir.

Otomatik ehliyetle sadece otomatik araçları manuel ehliyette ise her ikisini de kullanabilirler. Bu araç grubu için ehliyet belgesi başvurusu sırasında iki adet biyometrik fotoğraf, sağlık kurumlarından B sınıfı ehliyet alabilir raporu, en az ilkokul mezunu olmak üzere mezuniyet belgesi ve sabıka kaydı talep edilir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?