Yaralıları Taşıma Yöntemleri

Yaralıları Taşıma Yöntemleri

Trafikte hiçbir birinizin olmasını istemediği kazalar sonucu ortaya çıkabilecek yaralanma durumlarında kişiye zarar verilmeden yapılacak müdahaleler konusunda hepimizin bilgi sahibi olması önemlidir. Hasta veya yaralı olayın bulunduğu yerden acilen daha güvenli bir noktaya uygun taşıma teknikleri ile taşınarak ilk işlem yapılır. Yaralının durumu ağır pozisyonda ise yatarak ilerlemesi gerekiyor ise en uygun yöntem sürükleme yöntemidir. Hastanın sürüklenip taşınabilmesi için zeminin düz olması önemlidir.

Bu süreç dışında koltuk altı ya da ayak bileklerinden tutarak sürükleme işlemi de yapılabilir. Bu işlem öncesi hastanın elleri önden birleştirilir ya da kemer pantolon içine yerleştirilir. Daha sonra yaralının başı dirsekler ile desteklenerek koltuk altı ya da ayak bileklerinden tutulup gövde ekseni bozulmadan geriye doğru sürüklenir. Ayrıca sürüklenme esnasında oluşabilecek sürtünmeyi minimuma indirmek için yaralı battaniye üzerine yatırılıp sürüklenebilir. Bu sürükleme yöntemleri dışında ayrıca itfaiyeci yöntemi ile sürükleme tekniği de bulunur.

Yaralıları Taşıma Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaralıların taşıma yöntemleri içerisinde tek kişilik pozisyonda kaldığımız dönemlerde kucakta taşıma ya da sırtta taşıma uygulanır. Bilinci kapalı ya da yürüyemeyecek durumda olan yaralılar omuzda taşınır. Bu süreçler dışında yardımcı bir kişi bulabilme durumumuz da iki kişiyle taşıma yöntemleri içerisinde teskereci yöntemi diye ifade edebileceğimiz kol ve bacaklarından tutularak taşınır.

Tüm bu ifadeler ile birlikte yaralı taşıma yöntemleri içerisinde sedye ile taşıma teknikleri de bulunur. Oluşabilecek kazalar neticesinde yaralının durum ve pozisyonuna göre secdeler dört kişi tarafından taşınabilir. Tüm kaza süreçlerinde araç içerisindeki yaralıların çıkarılması her türlü teknik altyapı yerine getirilerek yapılır. Bu süreçlerin tamamı hasta veya yaralıların kaza sonrası sağlıklarının devamlılığı açısından önemlidir.

Whatsapp
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Pek Aydınlar Sürücü Kursu
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?